Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FUE Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi tekniklerinin isimlerinin farklılık göstermesinin sebebi ekim aşamasıdır. FUE saç ekimi tekniğinde ekim aşamasında öncelikle saç köklerinin yerleştirileceği kanal açılma işlemleri gerçekleştirilir ardından penset yardımıyla açılan kanallara saç köklerinin yerleştirilmesidir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Fue saç ekimi tekniğinde diğer saç ekimi tekniklerinde olduğu gibi donör bölgesinde yer alan kökler mikro motor yardımıyla alınır ve dizim işlemine geçilir. Ardından saç ekimi planlanan bölgeye safir uçlu veya slit uçlu penset yardımıyla açılan kanallara tek tek yerleştirilmesine verilen isimdir.

FUE Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

  • Saç bölgesinde açıklık bulunan kadın ve erkeklere uygulanabilir.
  • Saç açıklığı ekim için uygun kişilere herhangi bir hastalık ve engel durum olmadığı sürece 20-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilir.
Whatsapp Bilgi

FUE Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

FUE saç ekimi tekniği açıklığı fazla olan kişilere rahatlıkla uygulanabilir tabiki açıklığın durumuna göre iki seanstada yapılabilir fakat DHI tekniği gibi tek seansta 2500-3000 kökle sınırlı kalmak zorunda değildir. Donör bölgesinden alınabilecek maksimum greft sayısı FUE Tekniği ile rahatlıkla tek seansta uygulanabilmektedir.

FUE Saç Ekimi Dezavantajları Nelerdir?

FUE Tekniği dezavantajları kişinin sigara alkol gibi maddelerin kullanmasında da büyük rol oynayan komplikasyonlarla bağlantılıdır. Aynı zamanda ekim işleminden sonra dikkat edilmesi gerekenler yeterli şekilde uygulanmazsa kanama, baş ağrısı, deri bütünlüğü bozulması, mide bulantısı gibi kötü durumlarla saç ekimi yapılan kişiyi karşılaştırabilir.Instagram Takip

FUE Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Operasyon Planması

Saç ektirmek isteyen kişinin öncelikle açıklığı kontrol edilir. Donör bölgesi büyüteçli kameralar yardımı ile incelenir. Yeterli donörü olup olmadığı kontrol edildikten tamamen operasyon planlanması greft sayısına göre planlanmaktadır. Ardından ön hat çizgisi hastanın isteğine göre doğal görünüm kazanacak şekilde planlanır.

Alım Aşaması

Planlama aşamasında belirlenen kıl kökleri mikro motor yardımıyla toplanır.

Dizim Aşaması

Alım aşamasında alınan toplam kıl kökleri gazlı bezlerin üzerine 100’er adet olmak üzere dizilir. Ekim aşamasına kadar dizim yapılan kıl köklerinin özel solüsyon içerisinde beklemesi sağlanır.

Ekim Aşaması

Özel solüsyon içerisinde hazır olarak bekleyen kökler, ekim aşamasında açılan köklere pensetler yardımıyla tek tek yerleştirilir.

FUE Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Saç ekimi sonrası ilk 3 gün çok önemlidir.
  • Operasyondan sonra verilen ilaçların 5 gün boyunca ölçekler şeklinde alınması gerekmektedir.
  • Kişi vücut banyosu yapabilir fakat 10 gün boyunca saç yıkaması ayrıdır.
  • İlk 10 gün boyunca kahve, sigara, alkol ve yeşilçay tüketmemesi gerekmektedir.
  • Ekim alanına zarar vermemek adına önden açılır kapanır kıyafetler giyilmesi daha uygundur.

Sık Sorulan Sorular


FUE Saç ekimi genellikle bir kaç seans yapılabilir fakat donör bölgesinin bu imkanı sunması gerekmektedir.
Genellikle ilk seansta diğer seanslar için de kullanılabileceği düşüncesiyle donör alanından tamamiyle saç kökü alınmaz.
Kişinin açıklığı da tabiki kaç seans daha yaptırabileceği konusunda uzmanlara plan yaptırabilir.

 

Genellikle 20-65 yaş arası uygun görülmektedir. Bu yaş aralığında kişinin daha önce geçirdiği rahatsızlıklar olup olmadığı detaylı bir şekilde öğrenilip aynı zamanda alerji durumu da öğrenilip operasyona uygunsa alınabilir.

Genellikle 3-4 gün içinde iyileşme süreci %70 tamamlanır tamamiyle iyileşmesi ve kabukların dökülmesi işlemi 10 gün sürmektedir.

 

Kişinin saç bölgesinde yer alan açıklığa göre değişiklik göstermektedir. Özellikle hastaların memnun olması ve saç ekimini tekrar tekrar yaptırmaması için yapılabilecek maksimum greft ekilmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda fiyatı etkileyen en önemli unsur, operasyonu gerçekleştirecek olan ekibin tecrübesidir.

Saç ekim işleminden ortalama 20 gün ile 1 ay arasında ekilen saçların dökülmesi gerçekleşir. Özellikle bu dönemin adı şok dökülme dönemi olarak geçmektedir. Saç dökülmesinden ortalama 2 ay sonra ise yeni saçların çıkışları başlayacaktır.  Fakat yeni saçlarıyla beraber şık bir görünümün ortaya çıkması ortalama 6 ay kadar sürmektedir. Tamamen tatmin olacağı görünüme ise 9 ay kadar sürede kavuşmaktadır.

Operasyondan önce saç açıklığı uzmanlar tarafından analiz yapılarak planlama yapılır.

Hem gereken saç kökü miktarı hesaplanır hemde donör bölgesinin yeterliliği kontrol edilerek, operasyonun planlaması yapılır.

Whatsapp Bilgi